W ofercie marki Primacol, poza produktami do wykończenia i wystroju wnętrz, znajduje się również System tapet z włókna szklanego. W jego skład wchodzą różne wzory okładzin oraz profesjonalna chemia umożliwiająca odpowiednie przygotowanie podłoża, prawidłowy montaż i dekorację wytapetowanej ściany.

Tapeta z włókna szklanego to rodzaj okładziny ściennej o bardzo wysokich parametrach wytrzymałościowych. Na europejskim rynku budowlanym znana jest od lat 60 ubiegłego i wieku i od dawna niezmiennie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród wykonawców. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ produkt ma wiele zalet, które można wykorzystywać przy różnego rodzaju realizacjach. Tapeta, jak jej sama nazwa wskazuje, produkowana jest z włókna szklanego, które jest poddawane procesowi tkania, w następstwie czego otrzymuje się różne wzory tej okładziny – od drobnego wzoru imitującego worek, po bardziej złożone wzory i struktury. Dodatkowo w trakcie produkcji tkanina jest nasycana specjalną apreturą, w rezultacie czego otrzymana tapeta jest materiałem antystatycznym, niepylącym i odpornym na wodę. Finalny produkt jest więc bardzo wytrzymały i prawidłowo przyklejony do ściany zapewnia wieloletnią trwałość i skuteczną ochronę jej powierzchni. Jedną z najważniejszych zalet tapet z włókna szklanego jest ich bardzo wysoka odporność na rozrywanie, która powoduje, że ściany są zabezpieczone przez pękaniem i kruszeniem.

Przygotowanie podłoża

Tapeta z włókna szklanego marki Primacol jest produktem bardzo uniwersalnym, w związku z czym może być stosowana zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i obiektach użyteczności publicznej. Uniwersalność dotyczy również podłoża, na którym tapeta może być przyklejona. Produkt doskonale sobie poradzi na betonie, tynkach, płytach g-k, drewnie, płytach wiórowych i drewnopochodnych, a przy odpowiednio przeprowadzonych pracach przygotowawczych, także na tworzywach sztucznych i metalu. Ważne, aby podłoże było odpowiednio przygotowane, w związku z czym powinno być suche, mocne i stabilne. Wszelkie ubytki należy zaszpachlować, a ewentualne stare, luźne powłoki malarskie usunąć. Przed rozpoczęciem tapetowania podłoże należy dokładnie przeszlifować i wyczyścić, a następnie odtłuścić i wysuszyć. Ściany i sufity z betonu, tynku cementowego lub wapienno-cementowego, muru, podłoży z gipsu, płyt wiórowo cementowych należy zagruntować przy pomocy emulsji Primagrunt Primacol Professional. Powierzchnie z drewna lub metalu należy zagruntować odpowiednią farbą podkładową z linii Primacol Professional. Płyt g-k nie trzeba gruntować, wystarczy je odkurzyć i odpylić, a zgruntować jedynie zaszpachlowane spoiny łączące poszczególne płyty. Po przygotowaniu podłoża i przeschnięciu gruntu, można przystąpić do klejenia tapety.

Montaż tapety

Technologia klejenia tapety z włókna szklanego jest inna od tej, którą stosuje przy zwykłych tapetach papierowych i winylowych. Podstawową różnicą jest sposób nakładania kleju, który należy rozsmarować bezpośrednio na ścianie, a nie na pasku tapety. Również same kleje do tapet z włókna szklanego różnią się od tych do tapet standardowych. W tym przypadku stosuje się produkty gotowe, które nie wymagają rozpuszczania w wodzie. Dzięki temu można uniknąć błędów związanych z nieprawidłowym przygotowaniem kleju, kleje gotowe zapewniają też większą siłę wiązania. Warto zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego kleju, ponieważ błędy wynikłe z użycia złego spoiwa są niemożliwe do usunięcia i wymagają wymiany poszczególnych części tapety. W skład Systemu tapet z włókna szklanego Primacol wchodzi klej Glastatex Primacol Professional, który zapewnia prawidłowy montaż okładziny do ściany.

Klej należy nakładać za pomocą wałka malarskiego bądź pędzla. Spoiwo nanosi się na szerokość ok. 1,5 szerokości tapety, tak aby po przyklejeniu paska (tzw. brytu) tapety, był on całkowicie przyklejony, i pozostała jeszcze część ściany z nałożonym klejem. Po przyklejeniu paska tapety, znowu nanosimy klej, i ponownie naklejamy tapetę. Procedurę powtarzamy aż do pokrycia całego pomieszczenia. Nie stosujemy nanoszenia kleju na całą ścianę, gdyż zanim zdążymy przykleić kilka pasków tapety, klej wyschnie. Przy pokrywaniu ściany klejem należy pamiętać, aby został on nałożony równomiernie i dosyć obficie, gdyż część zostanie wchłonięta przez tapetę, a część przez ścianę. Zalecana do stosowania ilość to 200 – 250 g/m2, czyli ok. 4 m2 z kilograma. Należy zwrócić uwagę, aby ziarenka piasku czy inne zanieczyszczenia, które znalazły się na ścianie z klejem, zostały usunięte. Tapetę należy kleić od sufitu gładząc ją w dół. Równomierne rozłożenie kleju jest bardzo ważne, gdyż nierówno nałożone warstwy kleju mogą być widoczne nawet po pomalowaniu tapety, psując efekt wizualny. Najłatwiej dociskać ją przy pomocy szpachelki z tworzywa sztucznego, co pozwoli na równomierne rozprowadzenie kleju pod nią. Nadmiar kleju należy usunąć, a tapetę można przetrzeć wilgotną szmatką. Tapetowanie powinno rozpoczynać się od okien i narożników pomieszczenia a wraz z kolejnymi arkuszami, stopniowo poruszać się w stronę drugiego końca ściany, czyli tapetować zgodnie z kierunkiem padania światła. Po nałożeniu paska tapety mamy jeszcze minutę lub dwie na dokonanie korekty jej położenia na ścianie – można ją przesunąć o kilka milimetrów, aby zapewnić idealne pasowanie. Jest to bardzo ważne, gdyż nawet drobne niedopasowanie brytów tapety skutkuje efektem „zamka błyskawicznego” na ścianie, podczas gdy przy prawidłowym spasowaniu łączenia poszczególnych brytów są niewidoczne, a ściana stanowi wizualnie jedną całość. Czas schnięcia kleju wynosi 24 godziny, po upływie których można przejść do malowania wytapetowanych powierzchni. Wcześniejsze malowanie może spowodować odklejanie się tapet!

Malowanie powierzchni

Farbę należy nanosić za pomocą wałka lub pędzla bezpośrednio na powierzchnię oklejonej ściany. Zaleca się zastosowanie dwóch warstw farby Essentia Primacol Professional, która wchodzi w skład Systemu tapet z włókna szklanego Primacol. W celu uzyskania najlepszego efektu i uniknięcia błędów, farbę przed użyciem należy dokładnie wymieszać. Produkt występuje w bazie białej, jednak można go barwić na różne kolory za pomocą Kolorantów i Collorixów Primacol Professional. UWAGA! Tylko stosowanie odpowiednich farb lateksowych, o odpowiednim stopniu połysku i ścieralności zapewnia pełne właściwości tapety. Stosowanie nieodpowiednich farb – nawet drogich i dobrej jakości, jednak nieprzeznaczonych do tego celu, może spowodować zatarcie wzoru tapety i w efekcie utratę efektu wizualnego.

System tapet z włókna szklanego Primacol

Aby uzyskać pełen efekt dekoracyjny i zabezpieczający, należy stosować tylko takie produkty, które są w pełni sprawdzone i rekomendowane przez producenta. Stosując system tapet z włókna szklanego Primacol ma się gwarancję pracy z produktami najwyższej jakości, które będą z sobą pracować, a przez to bezusterkowo działać przez długie lata. W skład systemu wchodzą: emulsja Primagrunt Primacol Professional, Klej Glastatex Primacol Professional, Tapeta z włókna szklanego Primacol (wzory: flis, jodełka, drobny worek, gruby worek) oraz farba Essentia Primacol Professional. Producent nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie błędy wynikłe z odstępstw w stosowaniu Systemu.

Polecane produkty

Więcej informacji o produkcie
Gdzie kupić?