Zacznijmy od tego, że malowanie ścian nie jest zajęciem trudnym. Dla chcącego – nic trudnego. Wystarczy odrobina wiedzy, dobre narzędzia, staranność i dużo zapału, a ściany staną się gładkie i szybko pokryje je wymarzony kolor. Zadanie ułatwiają nowoczesne farby, które są łatwe w nakładaniu, trwałe oraz dają nieograniczone możliwości kolorystyczne dla naszych ścian i sufitów. Poniżej kilka słów o tym, jak się do malowania przygotować oraz jak malować.

Przygotowanie ścian do malowania

Przygotowanie ścian do malowania niejednokrotnie, zwłaszcza w przypadku starych powierzchni, decyduje o efekcie końcowym malowania, dlatego też jest to etap niezwykle ważny i nie może zostać pominięty. Malowanie ścian powinno zostać poprzedzone: gruntowaniem – w przypadku świeżych tynków lub dokładnym zmyciem, jeżeli odnawiane są stare powłoki.

Przed malowaniem ściany i sufity muszą zostać dokładnie oczyszczone z zanieczyszczeń i wszelkich osadów. Brudne, zakurzone ściany umyj dokładnie wodą z detergentem. Zabrudzenia, których nie da się usunąć kilkakrotnym myciem szczotką np. plam po nikotynie, sadzy lub zaciekach wodnych, pokryj specjalną farbą izolującą, aby nie prześwitywały spod nowej farby. Przed malowaniem, nie zapomnij również uzupełnić wszelkich ubytków tynku np. miejsc po wkrętach i gwoździach. Uszkodzenia tego typu łatwo naprawisz gipsem szpachlowym, potem miejsca te przeszlifuj.

Jeżeli ściany są popękane, za pomocą szpachelki usuń warstwę starej farby, gładzi bądź tynku, a następnie miejsce uszkodzenia zaszpachluj gładzią gipsową i wyszlifuj papierem ściernym. Po szlifowaniu dokładnie oczyść ścianę z pyłu za pomocą szczotki oraz umyj wodą z detergentem. Jeżeli poprzedni kolor jest na tyle mocny, że ma szansę przebić nową farbę, pokryj ściany specjalnym podkładem odcinającym kolor.

Stare farby wapienne lub klejowe należy całkowicie usunąć ze ścian, zeskrobując je po wcześniejszym nawilżeniu. Ich przyczepność, nawet po nałożeniu nowoczesnych gruntów, jest znikoma i nowa farba będzie się łuszczyć już przy nakładaniu. W przypadku nowych tynków wapiennych przed przystąpieniem do ich gruntowania i malowania zaleca się ich wysezonowanie ( czyli pozostawienie do „utrwalenia” ) na ok. 3 tygodnie.

KROK 1. GRUNTOWANIE

Gruntowanie pełni dwie podstawowe funkcje. Przede wszystkim ujednolica powierzchnię pod względem chłonności i przyczepności, co jest bardzo ważne w przypadku, kiedy np. na starej ścianie mamy nałożone różne materiały budowlane, które, każdy z osobna, inaczej będą się zachowywać kryte farbą. Druga, równie ważna funkcja to zwiększanie wiązania farby i podłoża, tym samym przedłużanie trwałości farby na ścianie.

Kiedy masz do czynienia ze świeżym tynkiem do gruntowania użyj specjalnych gruntów zakupionych w sklepie Jeśli odnawiasz starą powłokę, sprawdź rodzaj i grubość farby. Farby emulsyjne najczęściej wystarczy zmyć gorącą wodą z dodatkiem detergentu, jednak grube powłoki klejowe koniecznie trzeba zeskrobać, aby nie odstawały razem z warstwą nowej farby.

Przed gruntowaniem zabezpiecz okna, drzwi, podłogę oraz grzejniki taśmą malarską i folią. Gniazdka elektryczne i kontakty najlepiej zdemontuj. Gruntowanie zacznij od sufitu, i dopiero po wyschnięciu gruntu, zajmij się ścianami. Ważne, żeby powierzchnie przed gruntowaniem były suche. Zacznij od malowania naroży i trudnodostępnych miejsc. Najlepiej użyj do tego celu małego wałka lub pędzla. Resztę sufitu i ścian maluj dużym wałkiem na teleskopie. Grunt nanoś ruchami góra dół, aby uniknąć smug. Taśmę malarską odklej zaraz po skończeniu gruntowania.

KROK 2. MALOWANIE SUFITU

Do malowania należy używać zawsze farb z tej samej partii produkcyjnej, aby zminimalizować ryzyko różnicy w kolorze. Zacznij malować sufit dopiero kiedy wyschną ściany po gruntowaniu. Przed przystąpieniem do malowania dokładnie wymieszaj farbę i przelewaj ją partiami do kuwety malarskiej.

Malowanie zagruntowanego sufitu zacznij od naroży, używając do tego calu małego wałka lub pędzla. Duże powierzchnie sufitu maluj równolegle do największego źródła światła w pokoju w kierunku bardziej zaciemnionych miejsc – więc standardowo od okna, w kierunku drzwi. Drugą warstwę farby nakładaj po wyschnięciu pierwszej. Ponownie zacznij malowanie od naroży, ale tym razem maluj prostopadle do największego źródła oświetlenia.

Przed naniesieniem pierwszej i drugiej warstwy farby nie zapomnij okleić ściany taśmą malarską i usunąć ją od razu po zakończeniu malowania sufitu.

KROK 3. MALOWANIE ŚCIAN

Zabezpiecz taśmą malarską linię styku sufitu ze ścianami. Malowanie zagruntowanych ścian rozpocznij od naroży i innych trudnodostępnych miejsc za pomocą pędzla lub małego wałka. Potem przejdź do dużych powierzchni ścian. Farbę nanoś ruchami góra-dół. Wałek do malowania powinien być całkowicie pokryty farbą. W przypadku malowania półsuchym wałkiem, istnieje ryzyko powstania smug na ścianie, dlatego też należy nabierać odpowiednią ilość farby na wałek. Z tego samego względu, ostatni ruch wałkiem należy wykonać z góry do dołu. Drugą warstwę farby nakładaj po całkowitym wyschnięciu pierwszej.

Po skończeniu malowania dokładnie umyj pędzle i wałki z resztek farby. W przerwach pomiędzy malowaniem nie jest konieczne ich mycie, wystarczy trzymać je w szczelnie zamkniętych torbach foliowych, aby farba nie wysychała.
Jeśli do pomalowanej ściany przykleił się pył, wystarczy po wyschnięciu ściany przetrzeć ją suchą szczotką. Mocno zanieczyszczone powierzchnie lub zacieki z zaschniętej farby musisz zeszlifować papierem ściernym i pomalować jeszcze raz.

We wnętrzach takich jak salon czy sypiania, gdzie ważne jest, aby panował korzystny mikroklimat, używaj farb o wysokiej paroprzepuszczalności, np. akrylowych. W pomieszczeniach, gdzie panuje wysoka wilgotność, takich jak łazienka czy kuchnia, możesz zastosować farby o wysokim stopniu wodoodporności np. lateksowe, odporne na zmywanie.

Polecane produkty

Więcej informacji o produkcie
Więcej informacji o produkcie
Więcej informacji o produkcie
Gdzie kupić?